Ponuky cestoviek :

----------------------

Navštívte tento ostrov! Už túto sezónu ! Zájazdy objednávajte na stránkach CK Aeolus TU ... Do Grécka s Grékmi !

----------------------

Alebo u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku. alex Ponuka CKAlex je v réžii kvalitných služieb, vynikajúcich delegátov, vychýrených destinácii, kvalitných hotelov. Využite už tento rok! KEĎ NESKÚSITE NEUVERÍTE !

----------------------

 

Mall obchod - Holiace strojčeky

 

 

Fragolla - photography

najlepšie foto na trhu

 

Ostrov Lesbos

Rozloha: 295 km2
Počet obyvateľov: 22.000
Hlavné mesto: Mitilini
Mena: Euro
Vzdialenosť od Bratislavy: 1500 km
Dĺžka letu:cca 2 hod. 15 min.

Poloha a podnebie.

Lesbos je tretím najväčším ostrovom Grécka. Nachádza sa vo východnej časti Egejského mora. Z každej východnej časti ostrova je vidieť pobrežie Turecka. A nie je ďaleko - púhych 10 km delí tieto dva štáty od seba plytké more. Podľa množstva vojenských radarových článkov, umiestnených na najvyšších miestach ostrova a množstva vojenských plavidiel na mori, poznáte nie príliš priateľské vzťahy medzi týmito dvoma štátmi. Platidlom je Euro. Čiže nemusíte si zamieňať slovenskú menu ... Stačí ňou byť vybavený v dostatočnom množstve. Lesbos ponúka množstvo atraktívnych miest na ich minutie (muzeí, tovarov v početných obchodoch, či pre stravovanie, množstvo taverien s ochutnávkou typicky gréckych jedál).
Vegetácia sa skladá hlavne z olivovníkov, hodne sú zastúpené borovicové háje a nájdu sa i duby, topole. Pri pobrežiach sú to píniové porasty. Počasie, ako všade na gréckych ostrovoch Vás privíta teplým, horúcim (podľa mesiaca návštevy) olivami, oleandrami či ouzom voniacim vzduchom. Počasie je stabilné - ako málokde v Európe a preto, ak si potrpíte na pekný čas - Vitajte na Lesbose !

HLAVNÉ MESTO – Mitilini

Prístav v tvare podkovy - ako samotný ostrov. Okolo prístavu taverny a v bočných uliciach obchody. Nad tým do kopca obydlia. Prichádzajú sem všetky lode z okolitých ostrovov, trajekty. Na západnom cípe sa nachádza letisko. Múzeá, divadlo, parky a pláže. Najväčší problém je dostať sa z mesta von autom. Divili by ste sa akými uzučkými uličkami sa prederiete na hlavnú výpadovku z centra prístavu. Mimochodom - za hlavným mestom smerom na Kaloni (či späť) je jediná cesta na ktorej zaradíte na aute štvorku či päťku ! Po ostrove je množstvo kľukatých ciest. Málokde sa nájde kúsok rovinky. Vulkanická činnosť zvrásnila ostrov do nekonečných kopčekov a doliniek a najazdíte skoro dvakrát toľko kilometrov ako v skutočnosti má vzdušná vzdialenosť. Práve i v tom je Lesbos unikátny! Preto si zbytočne nepožičiavajte veľké auto ! Stojí Vás to nadbytočná spotreba benzínu. A škodíte i ekológii - však ?!

História Ostrova Lesbos.

O Lesbose sa dočítame ako o súčasti Macedónskej ríše už v druhom storočí našeho letopočtu. Neskôr bol súčasťou Rímskej ríše, následne Byzantskej. Od roku 1204 vládli ostrovu Benátčania, od 15 storočia územie ovládali Turci. Až v roku 1912 sa ostrov pričlenil Grécku. Preto asi tie napäté vzťahy s Tureckom.
Na ostrove nájdeme znaky po všetkých nadvládach. Tie turecké hlavne v hlavnom meste Mytilini (Mytilene). Po Rimanoch nájdete nádherný aquadukt v blízkosti hlavného mesta v dedinke Moria (cca 10 km od hl. mesta). Spájal dva susediace kopce a dopravoval stále čerstvú vodu do vyprahnutých hrdiel Rimanov. Skoro v každej väčšej dedinke sa nájde zbúraný hrad. Kamenné opevnenia, nás stredoeurópanov, pritiahnu a fotenie nemá konca. Avšak domáci Gréci sa len nechápavo prizerajú na to nadšenie. Zrúcaniny nemajú pre nich hodnotu. Iba ak ako stavebný material. Nie je to však pravidlom ! Všade na gréckych ostrovoch nájdete múzea a chránené oblasti.
Na Lesbose sa stretávate s typicky gréckymi dedinkami, stojacich už mnoho storočí. Uzulinké kamenné uličky, v ktorých obratne manévruje každé menšie auto či motorka. Námestíčko s niekoľkými tavernami a po kamennej dlažbe rozloženými stoličkami, skoro vždy obsadenými miestnymi "staršími", ktorí Vám bez frfľania spravia miesto, pokiaľ sa autom nemôžete dostať na druhú stranu námestička v ktorej sa skrýva prechod na výpadovku do ďalšieho mestečka ...

Zaujímavosti ostrova LESBOS

Lesbos priťahuje (odrádza) mnoho ľudí, hlavne jeho názov. Vraj názov pochádza podľa gréckej poetky menom Sapfó, ktorá žila v gréckom staroveku. Okrem nádhernej poézie sa vraj preslávila i náklonnosťou k rovnakému pohlaviu. Niektorí historici to však spochybňujú. Sapfó žila asi v rokoch 627 - 568 p.n.l. Bola šlachtického pôvodu. Na ostrove Lesbos mala školu, v ktorej vychovávala dievčatá z vyšších vrstiev k hudbe, spevu, tancu a poézii. Život školy ju inšpiroval k poézii preniknutej láskou, priateľstvom a krásou. Zachovalo sa iba jedno dielo a z iných len zlomky. Aj keď historici pochybujú o prisudzovaní názvu ostrova k vlastnostiam poetky, sila antickej histórie preváži a na ostrov v hojnom počte prichádzajú práve páriky s lesbickou náklonnosťou. Vo väčšom množstve takéto páriky stretnete hlavne na nádhernej pláži Skala Eresou, 3 km od mestečka Eressos.
Na ostrove sa nachádza - (na severozápadnej časti), ako jediná pamiatka na svete - skamenený les (The Petrified Forest) - s rozlohou 1630 km štvorcových. Je to jedinečná prírodná pamiatka. Historici uvádzajú, že pred 20 milionmi rokov na ostrove bol prales so všetkými živočíchmi a rastlinami. Avšak sopka, ktorá tu v tom čase vychrlila množstvo lávy a popola zakryla tento prales. Beh času, morské vlny, dážď odkryli postupne pozostatky celého vývoja rastlinstva z tohoto obdobia ! Rastlinstvo a živočíchy milionmi rokov v prostredí lávy a popola skameneli a odkryté poskytujú reálnu scenériu ako vyzeralo rastlinstvo v dávnej minulosti. Je ťažko perom popísať nádheru, farebnú krásu zkamenených pozostatkov kmeňov stromov, či krásu vulkanickej činnosti krajiny. Táto severozápadná časť ostrova je zväčša bez stromov. Pripomína pustú krajinu. Avšak práve tu je spomínaná nádhera. Sídli jej mestečko Sigri v ktorom je jedno z troch múzei práve skameneného lesa. V múzeu je vynikajúco a pútavo rozpracované, ako zanikol prales. Jeho neporušené časti sú dôkazom skamenenia v pôvodnych polohách. Nájdete tu názorne i počítačovo rozpracovanú činnosť Zeme, jej vrstvy, vulkanickú činnosť. I stále aktívne miesta možnej erupcie.
V dedinke Moria v južnej časti ostrova, 10 km od hlavného meta Mytilini sa nachádza Rímsky Aquadukt. Týči sa majestátne nad rozľahlým údolím a dopĺňa scenériu olivovníkov nezvyčajným dojmom. Áno, je umiestnený (v dnešných časoch) uprostred olivovníkového hája. Ak Lesbos navštívite - choďte si ho pozrieť ! Vznikne vo Vás nezabudnuteľný dojem !
Lesbos je preslávený vynikajúcim olivovým olejom. Spracovanie olív na olej má historickú minulosť a je to dôkladne zdokumentované v múzeu v dedinke Agia Paraskevi. (klikni TU) Sú tam straré stroje, náradie, sklady, amfory, pec s komínom a počítačové animácie. V priloženej knihe návštev sa môžete na večnosť zapísať ...
V meste Plomari sa vyrába preslávené vysokokvalitné OUZO - grécky alkoholický nápoj. Základnou zložkou je destilát z prírodnych surovín s extraktom z anízu, škorice a niekoľkých ďalších korenín. Jemne nasýtené cukrom. Má vysokoosviežujúci efekt. Podáva sa samotné, alebo ako drink s rôznymi ovocnými džúsmi a ľadom, s vodou tvorí mliečne sfarbený nápoj. Mal by mať vždy minimálne 40 % obsahu alkoholu. Nevyberajte príliš aromatický ! Možno obsahuje syntetický extrakt. Najprv ochutnajte viacej druhov, kúpov malých 200 ml flašiek za zhruba 2,0 € .
Ostrov je preslávený pochúťkou, ktorá sa vyváža do celého sveta - sardellami (sardinky) Vedia ich perfektne pripraviť len na tomto ostrove a hlavne v dedinke Agia Sykamini. Festival venovaný sardellam sa každoročne koná v Skala Kaloni. Domáci hovoria, že kvalita sardell je vďaka olivovému oleju, ktorý v zime a na jar steká pri dažďoch z hôr do mora.
V každom letovisku Vám ponúkajú aj výlety. Či grécky večer so špecialitami, výlety loďou okolo ostrova, výlet do Turecka. Pre odvážnych, výlet na somároch po časti ostrova s prípravou jedla na beduínsky spôsob. Výlet do hlavného mesta so špecialnou stravou, kúpanie a iné.
Na Lesbose je i mnoho požičovní áut, motocyklov, skútrov i bicyklov. Ak máte záujem o objednávku dopredu tu je odkaz ! na centrálu pre západnú a severnú časť ostrova. Alebo rovno kontakt : Tel. +30 22530 41097 mobil : +30 6970 673954 e mail : info@lesvoscarhire.com V dedinke Anaxos Vám najmenšie autíčko zapožičajú už od 20 € na deň, ak si ho požičiate na viac dní. Na prezretie celého ostrova by ste potrebovali asi tak 6-8 dní.
 

Letoviská a pláže.

Oblasť Molyvosu :

V severnej časti tróni nádherné mestečko Molyvos. Ako na vyhasnutej sopke sa vzostupne od spodu červenajú strechy domov a kamenných domčekov obyvateľov mesta. Postupne k vrcholu sa predierate úchvatnými tesnými kamennými uličkami po okrajoch so vstupmi do dvorov či rovno do obývacej časti miestnych usmiatych obyvateľov. Na niektorých uličkách sa nepozriete na modravú oblohu, pretože ju zacláňa bohatá zeleň, ktorá tvorí príjemnú osviežujúcu, chladivú atmosféru letnej dovolenky. Na vrchole majestátne sídli staroveký byzantsko - benátsky hrad, čiastočne zreštaurovaný. Je nádherne osvetlený v noci. Pri ochutnávke gréckych jedál v nespočetných tavernách sa budete kochať pohľadom práve na tento hrad. Molyvos má samozrejme i prístav a pokiaľ zakotvíte so svojou plachetnicou práve tu prezrite si toto mestečko - stojí to za to !
Neďaleko (3 km) Molyvosu sa nachádzajú termálne kúpele - Efthalou - jedny asi z piatych na ostrove. Chodia sem ľudia s problémami s pohybovým ústrojenstvom. Malý domček je umiestnený priamo na kamennej pláži. Poskytujú tu masáže, kúpel v horúcej termálnej vode.
 

Petra.

Necelé 3 km na západ od Molyvosu sa nachádza mestečko Petra s vyhlásenou peknou plážou. Na rovine je asi na dĺžke dvoch km mestečko s obchodíkmi, ubytovaním, tavernami. V strede sa týči 27 metrov vysoká skala na ktorej je postavený kostolík (Panagia Glikofilousa) v ktorom sa pravidelne konajú omše a raz do roka sa tu schádzajú veriaci z celého ostrova. Je venovaný a zasvetený Panne Marii. Do dnešnej podoby bol uvedený v roku 1747. Ku kostolíku sa dostanete po 114 schodoch. Má klasickú grécku zvonicu, vnútro kostolíka je vymaľované a obohatené starovekými obrazmi. Striebornými a zlatými ikonami. Skala dominuje už z diaľky a nedá sa nevšimnúť. Gréci hovoria, že skala vystúpila z mora na tejto rovine práve preto aby sa tu šírila viera.
Snáď 500 metrov ďalej na západ je plážové mestečko Anaxos. Za týmto nezvyčajne gréckym menom sa skrýva mnoho taverien, supermarketov a domácich ubytovní. Piesočná pláž plná lehátok a slnečníkov. Vyhliadka s pohľadom na celý Anaxos. Dá sa tu pozerať v príjemnom prostredí taverny i západ slnka priamo do mora !
 

Vatoussa

Dedinka v prostriedku úrodného údolia sopečného pôvodu. Postupujeme do ospevovanej dedinky Vatousa. Zaparkujte hneď dole a pešo sa poberte preskúmať túto obec postupným stúpaním po kamennej dlažbe až po pekný kostolík.Trónuje mu mohutný platan, ktorý poskytuje príjemný chládok. Popri ňom na námestíčko s ako inak - sediacimi domácimi. Bočnými uličkami sa môžete predierať k múzeu starých kníh, krojov náradia.
 

Oblasť Sigri :

Antissa.

Keď sa poberiete ďalej na západ cez Anaxos smerom na dedinky Skoutaros, Skalohori a Vatousa dostanete sa do dedinky Andisa. Je postavená pod úpetím kopca a vidíte ju z jazdy autom stále v pozadí s veľkými "veternými mlynmi" - veternými turbínami, ktoré zásobujú elektrinou celý ostrov v dostatočnom množstve. Je to typicky kamenná obec s námestíčkom a sediacimi domácimi pri poháriku ouza či klasickej káve, alebo frappe. Cez námestíčko sa chvíľami preplazí pomalou jazdou mazda s hlasitým krikom - sardelle ! Pravidelný rozvos rýb, zeleniny aj odevov a stoličiek či iných potrieb do domácnosti sa prevádza týmto spôsobom. Stretnete sa s tým v každej horskej obci.
Pokiaľ sa týka hlučnosti "vrtúl" nie je to také hrozné ako sa u nás propaguje. Už zo vzdialenosti 200 metrov to bol len občasný šum na pozadí vetríka. Overil som si osobne. U nás sa zamieta táto lacná energia len z dôvodu monopolu - z ktorého ťažia i tí čo o "všetkom" rozhodujú ...
 

Sigri.

Ak budete pokračovať ďalej na západ, na približujúcom sa vrchole jedného kopca uvidíte stavbu. Je to kláštor menom "Ipsilou" Bol postavený už v 9. storočí a ponúka vo svojich útrobách dávne rúcha a odevy kňazov, vzácne knihy, zlaté reťaze, biblie. Za dobrovoľný poplatok, po prezretí unikátov, Vás srdečne privíta usmiaty a dobrosrdečný mních. Ponúkne Vás ovocím a dovolí i zväčniť sa fotografiou. I tesne pod týmto kláštorom uvidíte jednu radarovú stanicu ozbrojených síl Grécka.
Pokračovaním asfaltovou cestou, prejdete popri unikátu "skamenenom lese" a dostanete sa do mestečka Sigri. Je to malé mestečko s prístavom a peknou plážou. Je to bývalá rybárska obec. Po pravej strane pláže je stará turecká pevnosť z 18. storočia. Vojdite dnu a prejdite sa malými miestnosťami v ktorých by ste určite nechceli žiť. Výhľad z pevnosti je úchvatný a čisté priehľadné more Vás láka - len skočiť. Pohľadom doľava, ponad pláž uvidíte prašnú cestu, ktorá vedie, ako výrazná skratka, do mesta Eressos. Vyskúšal som ju. Ale predtým som bol trocha v obavách z jedného cestopisu o jej schodnosti. Na dvojke a trojke to hravo zvládol Hyundai Athos - mini autíčko. V cestopise som čítal o bielom psovi na vrchole kopca na krátkej reťazi so smutným výrazom v pustatine. Bola to pravda. Len pes bol čierny. Od neho sa klesalo do mesta Eressos.
 

Eressos, Skala Eresou.

Ostrov plný lesbických párov! Budí to vo Vás zlý dojem ? Nemajte obavy ! A neverte tomu, že tu nemáte čo robiť ! Objavte ho i Vy ! Na tomto ostrove si nájde miesto každý ! Nik Vás ničím "nespôsobuje" Láska je predsa krásna vec a možno práve tu prídete na to, ako sa sám stať lepším človekom.
Skratkou (neasfaltovou cestou) zo Sigri sa dostanete do Eressos. Ale taktiež môžete ísť cestou späť popri kamennom lese a dedinke Antissa. Dostanete sa do Eressos oboma cestami. Skratka je však o 40 km bližšie. Eressos je znova na kopci a nájdete tu múzeum, klasické námestíčko - avšak vždy plné domácich i turistov. V tejto oblasti pôsobila poetka Sapfó. V Skala Eresou má i dom v ktorom vraj bývala. Skala Eresou je miesto plné obchodíkov, krásnej pláže s priezračnou morskou vodou. Pred obchodíkmi na pláži sú dáždničky s lehátkami. Ďalej po pláži prejdete popri sladkej vode (prítok riečky) plnej hladných korytnačiek. Pokračujete po nuda pláži, plnej zväčša ženskej spoločnosti a na záver je na pláži "škola" plachtenia a surfingu. Nachádza sa tu požičovňa vodných bicyklov, člnov... Príjemné a i na naše pomery lacné taverničky či bary.
Kalloni, Skala Kallonis na ďalšej trase po asfaltke plnej zákrut sa dostanete do stredu ostrova Lesbos. Z tohoto mesta môžete vyraziť do hlavného mesta Mitilini, späť do Molyvosu, Plomari či do Eressos. Je významné dobývaním morskej soli - klasickým spôsobom - odparovaním vody. Na týchto odparovacích nádržiach sídlia aj plameniaci v hojnom množstve. Mesto a pláž tvorí záver obrovského zálivu, ktorý dáva ostrovu svoj typický vzhľad. Záliv je vhodný pre rodiny s malými deťmi.
Skala Kallonis je vlasne dedinka pri samom pobreží zálivu "Kaloni". Voda v zálive je plytká a je príšerne teplá. Nájdete tu obrovské množstvá lastúr - pre zberateľov.
 

Pláže.

V severnej časti ostrova sú kombinované pieskové pláže s kamennými. Piesok má farbu popolavú - vďaka kedysi sopečnej činnosti. Pri kamenných plážach doporučujem sa vybaviť vhodnou obuvov do vody. Nie kôli ježkom, ale po kameňoch veľkosti pästí sa horšie vstupuje do vody. Kamene väčšinou bývajú pri vstupe, potom je vo vode znova piesok. V južnej časti ostrova je piesok žltší. Nachádza sa tam i vychýrená pláž Vatera - pri rovnomennom meste. V dĺžke niekoľkých kilometrov.
Molyvos, Petra, Anaxos majú pieskové pláže. Sú zväčša obsypané lehátkami a slnečníkmi patriacich majiteľom taverien. Za použitie platíte v hotovosti, alebo si kúpite kávu, pivo, drink ... a môžete leňošiť na lehátku celý deň. V blízkosti Anaxosu - len 700 metrov za cípom konca pláže je vynikajúca pláž s vlnami - Ampelia. Nie žeby tam bol dáky stroj na vlny ! Je to stavbou podložia morského dna. Vodu nádherne zvlní už slabý vetrík až do výšky 1 metra. Vstupuje sa do vody po kameňoch - cca 5 metrov, neskôr je na dne piesok.
Sigri - piesková pláž asi 300 metrov. Ticho a kľud šum mora, usmiaty Grék s ponukou frappé - no rozprávka!
Skala Kaloni - spomenul som už, plytká voda, lastúry, pre deti ako stvorené. V mestečku je snáď jediná predajňa v severnej časti ostrova so značkovou športovou obuvou. Adidas aký u nás nekúpite a za ďaleko lepšie ceny !
Východné pláže - Efthalou, Sykamini, a ďalej východne sú zväčša kamenné pláže. Oplatí sa východnú časť prejsť tým návštevníkom, ktorý majú záujem o termálne pramene.
Južná a juhovýchodná časť ostrova. Žltopieskové pláže. Osobne som až do Vatery nezavítal, ale ospevujú pláž mnohí návštevníci a pláž má aj vlajku čistoty EU.
 

Jazda autom.

Jazdí sa vpravo. Dodržujte rýchlosti. Bežne je v obciach 50 km/hod. Vždy majte zapnuté pásy. Polícia nepredvádza teror, ako je tomu u nás ! Žiadne bezdôvodné zastavovanie a okrádanie za to či máte lekárničku ružovú alebo zelenú ... Pravidelne kontrolujú z diaľky a sledujú premávku. Zväčša upozorňujú - ale ak predsa len prekračujete rýchlosť priveľa- sú neoblomní. Domáci jazdia akoby bez predpisov, ale je to len zdanie. Mnohí turisti, si zle vysvetlujú ich zatrúbenie - je to len upozornenie! Mnohí ich napodobujú a trúbia ani nevedia sami prečo ... Domáci zastavia hocikde, smerovky vidíte len občas. Nedajte sa však zlákať! Nerobte to isté! Oni sú doma a poznajú každý kút cesty. Ak si dovolíte to čo oni, stretnete sa s nevôľou nielen ich, ale i ostatných "inozemcov". A doplatíte na to Vy !
Na požičanie auta Vám stačí platný vodičský preukaz. Musíte vedieť v ktorom hotely príp. apartmánovom dome bývate, číslo izby. Zopár slov v angličtine o tom ako je auto poistené najlepšie plné poistenie (full insurance). A potom len vedieť zaradiť jednotku .... Benzín je vždy o niečo lacnejší ako u nás! Paradox - však? Pritom ho dovážajú na každý ostrov loďami. (žeby i Sovnaft bol na konci sveta ?)
Ak chcete zastaviť na ceste, kde sa Vám zdá byť pekný výhľad na scenériu krajiny - zastavte - ale bezpečne. Vždy dbajte aby sa aspoň jedno veľké auto popri Vás ešte "prešmyklo".

Pekný slnečný deň !