Ponuky cestoviek :

----------------------

Navštívte tento ostrov! Už túto sezónu ! Zájazdy objednávajte na stránkach CK Aeolus TU ... Do Grécka s Grékmi !

----------------------

AleboAlebo u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku. alex Ponuka CKAlex je v réžii kvalitných služieb, vynikajúcich delegátov, vychýrených destinácii, kvalitných hotelov. Využite už tento rok! KEĎ NESKÚSITE NEUVERÍTE ! u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku.alex

----------------------

Ostrov Rhodos

Rozloha: 1400 km2
Počet obyvateľov: 60.000
Hlavné mesto: Rhodos
Mena: Euro
Vzdialenosť od Bratislavy: 1600 km
Dĺžka letu: cca 2 hod. 20 min.

Poloha a podnebie.

Rhodos je štvrtým najväčším ostrovom Grécka. (po Kréte, Euboi, Lesbose) Dĺžka asi 80 km šírka max. 30 km 1400 km štvorcových. Nachádza sa v západej časti Egejského mora. Z východu ho obmýva Stredozemné more. Od Tureckého pobrežia asi 20 km a do tureckého Marmalisu je asi 45 km. Hlavné mesto je rovnomenné ako meno ostrova. Mena ako v celom Grécku - euro - grékmi nazývané evro. Rhodos je najväčší ostrov v súostroví Dodekanes a štvrtý najväčší grécky ostrov s najmiernejšou klímou z celého Stredomoria, nazývaný taktiež ostrovom večného slnka. Ostrov má hornatý povrch s pohorím Atavyros vysokým 1215 m a pobrežie dlhé 220 km.
Vegetácia sa skladá hlavne z borovíc, nechýbajú samozrejme všade prítomné olivovníky. Pri pobreží píniové porasty. Počasie tropické. Korytá riek sú zaplnené vodami len v mesiacoch november až apríl. Potom vyschnú. Turistickými komplexami je posiata južná časť ostrova. Na severnej sa nájdu ponúkané ubytovacie služby ojedinele. Najvýchodnejší cíp je dominantou hlavného mesta a nájdete tu vyše štvorkilometrový obranný múr starého mesta v jeho plnej kráse. Starobylé vchodové mosty, kamenné uličky. Nádhera na každom kroku.
 

HLAVNÉ MESTO – Rhodos

Rovnomenné (ako ostrov) správne stredisko na najsevernejšom výbežku ostrova má dve odlišné tváre: rozprávkové staré mesto a modernú časť. Mesto Rhodos založili v 5. storočí pred Kristom Gréci v dobe mykénskej. Staré stredoveké mesto s prevládajúcimi gotickými prvkami obklopujú 5 km dlhé hradby s baštami, strelnicami, siedmymi bránami a hradnou priekopou, ktoré dokazujú opevnenie z 15. storočia. Johaniti, ktorí obnovili staroveký Rhodos, urobili z neho vzorové mesto rytierskeho rádu. Dnes má toto mesto archeologické múzeum s dórskou kultúrou predovšetkým na konci Rytierskej cesty „Veľmajstrovský palác“, ktorý bol zdobený zbierkami nábytku hlavne zo 16. a 17. storočia. Na juh od Paláca veľmajstrov je Sulejmanova mešita s pekným renesančným portálom, najväčšia mešita na ostrove. V prístave sa kedysi týčila kovová, asi 35 m vysoká socha bájneho všemocného boha slnka Hélia, ktorý mal na ostrove svoje sídlo. Vraj ju v roku 290 p.n.l. zhotovil miestny sochár Charet. Podľa ideálnej rekonštrukcie zvieral Hélios v ruke planúcu pochodeň a pod rozkročenými nohami ako bránou vychádzali a vchádzali do prístavu lode. Socha bola šiestym divom sveta, nazývaným taktiež "Rhodský kolos". O šesťdesiatpäť rokov neskôr sa zrútila pri zemetrasení. V súčasnosti sú na mieste bývalého „Rhodského kolosu“ dva kamenné stĺpy so sochami lane a jeleňa. Z miestnej slávnej sochárskej dielne z doby helenizmu pochádzajú ohromujúce zložité súsošia "Farneský býk" a "Laokoon" a nadživotná, dva a pol metra vysoká mramorová socha "Niké Samotrácka". Na miestnej pôde v 1. st. n.l. kázal kresťanstvo apoštol Pavol. Rozprávkovo krásne sú aj štrkovité pláže ovievané chladným, sviežim vánkom prúdiacim od tmavomodrého mora, poetické "Údolie motýľov" (dnes entomologická rezervácia) a pozostatky antickej architektúry.  Vzduch celého ostrova je presýtený vôňou pomarančovníkov, olivovníkov, figovníkov, pínií, kvitnúceho tymiánu, levandule a rozmarínu. Je tu všetko a nechýba tu naozaj nič na pohodlnú dovolenku.

História Ostrova Rhodos.

Rhodos ostrov boha slnka Helia. Rhodos, dieťa bohyne lásky a krásy Afrodity. Patrí k skupine ostrovov, ktoré boli na začiatku 20. storočia nazvané Dodekanessos. Pochádzajú odtiaľ matematici, historici, básnici a vlastne mnoho významných umelcov. Asi 2000 rokov pred našim letopočtom ostrov osídlili Minojci. Časy osídlenia minojskou kultúrou sa rôznia. Po nich tu pôsobili Achájci. Na prelome nášho letopočtu ostrov dobili a osídlili Dórovia. To bol vlastne základ terajšieho rozloženia známych miest. Vznikol Lindos, Kamiros, Ialissos. Neskôr sa ostrov stal rímskou provinciou a pestovala sa tu veda a umenie. (študovali tu aj Cicero, Pompeius, Ceasar) V roku 155 n.l. bol Rhodos zničený zemetrasením a tým i nasledoval jeho úpadok. Pozviechal sa až v 13 storočí, keď bol pod správou rímskych Johanitov
Johanity vybudovali okolo hlavného mesta Rhodos doteraz stojace hradby, ktoré odolali i mnohonásobným útokom turkov v 15 storočí. Až v 16. storočí sultán Sulejman I. vyše pol roka obliehal hradby mesta. Rytieri sa nakoniec vzdali a odišli na ostrov Malta.
Nasledovalo obdobie štyroch storočí za ktorých Rhodos pod vládov Turkov úplne upadol. Veľa Grékov z ostrova odišlo. V roku 1912 bol Rhodos spolu s ostatnými ostrovmi Dodekaness behom turecko-talianskej vojny obsadený Talianmi. Taliani urobili niekoľko záslužných projektov: znovuzalesnenie, zdokonalenie cestnej siete, obnovenie stavieb z rytierskych i antických dôb. Súčasťou Grécka sa Rhodos stal až v roku 1947.
 

Zaujímavosti ostrova Rhodos

Samotné staré mesto Vás uchváti. Na prezretie v letnej horúčave by ste potrebovali tak dva dni. Známy je Veľmajstrov palác. Turecká mešita. Prístav Mandraki v ktorom kedysi stál jeden zo siedmych divov sveta - Rhodsky Kolos. Neďaleko nad mestom sú trosky Apolónového chrámu a starý štadion. Ochutnal som atmosféru behu po tomto štadione vyše 2 000 rokov starom - to je pocit - ech ... V cieli som od miestneho gréckeho dozorcu obdržal originál olivový veniec ! Na blízkom kopci je z krížiackych dôb komplex kláštora, kostola, záhrady vo veľmi dobrom stave - Filerimos. Je tu i vyhliadka v tvare kríža. Vidieť celé mesto Rhodos, letisko. Ak sa z mesta vyberiete strednou cestou dostanete sa do Údolia motýľov - Petaloudes. Krásna oblasť s vodopádmi a rastlinstvom. Doporučujem vidieť. Ak sa vyberiete južnou cestou z Rhodosu, postretáte postupne svetoznáme letoviská ako Faliraki, Afantou, Kolympia, Stegna, Charaki, Lindos, Lardos, až po najjužnejší cíp ostrova - Prassonisi.
Vo Faliraki je nádherná piesková pláž. Mestečko navštevované trocha hlučnejšími turistami zo severských krajín. Pred jednou tavernou stojí napodobenina Rhodskeho kolosu - asi 7 metrov vysoká. Letovisko Stegna je "zašité" trocha bokom a dolu kopcom k pobrežiu - je to už tichšie miestečko.
V Charaki môžete navštíviť staroveký hrad. Pod ním sú jaskyne, kde boli odstavované a skrývané kone. K hradu sa šlo peši po strmej cestičke. Zrúcanina si vyžaduje lepšiu obuv.
Známy Lindos stojí na počiatkoch starogréckej histórie. Pod hradom popri vstupnej ceste k pevnosti na skale veľmi slabo vidieť vytesanú starogrécku loď poháňanú veslami. Mestečko je na bielo vymaľované s malým námestíčkom kam sa autami nesmie. Parkovisko nájdete vyššie nad mestečkom. Na samotnú pevnosť Vás môžu vyniesť na svojich chrbtoch - somáriky. Na okraji mestečka je starý antický amfiteáter. Ak ste od neho 150 metrov ani si ho nevšimnete. Podíťte bližšie a uvidíte jednotlivé partie na sedenie a samotné pódium. Mestečko je unikát a venujte čas jeho prezretiu. Ak v niektorej uličke roztiahnete ruky určite sa dotknete na oboch stranách stien domov. Aj v takých sú na stenách rozvešané tovary všetkého druhu.
Dedinka Lardos je od Lindosu vzdialená asi 6 km. Medzi nimi je veľmi príjemné letovisko - Pefkos. Už modernejšia architektúra gréckych domov aj s vyspelejšou ponukou služieb v ubytovaní - doporučujem.
V každom letovisku Vám ponúkajú aj výlety. Buď klasický grécky večer so špecialitami, výlety loďou okolo ostrova, výlet do Turecka. Pre odvážnych, výlet na somároch po okrajových častiach ostrova. Výlet do hlavného mesta s prehliadkou starého mesta.
 

Letoviská a pláže.

V severnej časti ostrova sa cesty málo približujú k moru. Je to snáď aj pre to, že tu má miesto zväčša grécka armáda. Za zmienku stojí návšteva antického mesta - Kamiros - musíte vidieť !
Východné pláže - Rhodos a Faliraki. Rušné a plné diskoték - pre mladých.
Južná a juhovýchodná časť ostrova. Žltopieskové pláže. Až po Prasonisi. Sú dlhé a na jar a jeseň skoro prázdne. Nádhernému Prasonisi sa hovorí aj, že je to rajom surfistov. Malý ostrovček spája s ostrovom Rhodos len piesková laguna. Dá sa cez ňu prejsť autom na ostrovček priemeru asi 200 metrov - avšak riskujete, že Vaše auto zapadne do mäkkého piesku. Z každej strany sa pritom môžete okúpať v "inom" mori ! Nachádza sa tu i rad taverien.
 

Jazda autom.

Jazdí sa vpravo. Dodržujte rýchlosti. Bežne je v obciach 50 km/hod. Vždy majte zapnuté pásy. Polícia nepredvádza teror, ako je tomu u nás ! Žiadne bezdôvodné zastavovanie a okrádanie za to či máte lekárničku ružovú alebo zelenú ... Pravidelne kontrolujú z diaľky a sledujú premávku. Zväčša upozorňujú - ale ak predsa len prekračujete rýchlosť priveľa- sú neoblomní. Domáci jazdia akoby bez predpisov, ale je to len zdanie. Mnohí turisti, si zle vysvetlujú ich zatrúbenie - je to len upozornenie! Mnohí ich napodobujú a trúbia ani nevedia sami prečo ... Domáci zastavia hocikde, smerovky vidíte len občas. Nedajte sa však zlákať! Nerobte to isté! Oni sú doma a poznajú každý kút cesty. Ak si dovolíte to čo oni, stretnete sa s nevôľou nielen ich, ale i ostatných "inozemcov". A doplatíte na to Vy !
Na požičanie auta Vám stačí platný vodičský preukaz. Musíte vedieť v ktorom hotely príp. apartmánovom dome bývate, číslo izby. Zopár slov v angličtine o tom ako je auto poistené najlepšie plné poistenie (full insurance). A potom len vedieť zaradiť jednotku .... Benzín je vždy o niečo lacnejší ako u nás! Paradox - však? Pritom ho dovážajú na každý ostrov loďami. (žeby i Sovnaft bol na konci sveta ?)
Ak chcete zastaviť na ceste, kde sa Vám zdá byť pekný výhľad na scenériu krajiny - zastavte - ale bezpečne. Vždy dbajte aby sa aspoň jedno veľké auto popri Vás ešte "prešmyklo".
Pekný slnečný deň !