Ponuky cestoviek :

----------------------

Navštívte tento ostrov! Už túto sezónu ! Zájazdy objednávajte na stránkach CK Aeolus TU ... Do Grécka s Grékmi !

----------------------

Alebo u českej CK ALEX - Na jar a jeseň máte k dispozícii dvoj až trojtýždňové pobyty za cenu určite nižšiu ako ponuky na Slovensku. alex Ponuka CKAlex je v réžii kvalitných služieb, vynikajúcich delegátov, vychýrených destinácii, kvalitných hotelov. Využite už tento rok! KEĎ NESKÚSITE NEUVERÍTE !

--------------------

Perfektné ubytovanie:

Hotel Muses Skiatos
Kokounaries
+30 24270 49438

Maria

---------------------------

Ostrov Skiathos

na YouTube aj iné videa
Rozloha: 61 km2
Počet obyvateľov: 5.000
Hlavné mesto: Skiatos
Mena: Euro
Vzdialenosť od Bratislavy: 1300 km
Dĺžka letu: cca 2 hod. 10 min.

Poloha a podnebie.

Skiathos grécky : Σκιάθος , leží v Egejskom mori. Hlavným mestom je rovnomenné mesto. Obvod ostrova, dĺžka pobrežia je približne 80 km. Stálych obyvateľov má necelých 5 000. Avšak v letnej turistickej sezóne sa tu vyskytuje až 80 000 dovolenkárov. Skiathos má vyše 60 pláži a plážičiek.

HLAVNÉ MESTO – Skiathos

Rozlieha sa vo východnojužnej strane ostrova. Skiathos mesto má školu, lýceum, telocvičňu, mnoho kostolov, banky, poštu.  Mesto má prístav , ktorý chráni množstvo malých lodí a odtiaľ odchádzajú trajekty a medziostrovné pripojenia k iným ostrovom či pevninou.  Skopelos , Volos , Agios Konstantinos a do zvyšku Grécka.

História Ostrova Skiathos.

V dávnych dobách , ostrov hral druhoradú úlohu počas perzských vojen . V roku 480 pnl, flotilu  perzského kráľa Xexesa postihla búrka a ľoďstvo bolo ťažko poškodené na skalnatom pobreží Skiathosu. Po tomto sa podarilo gréckej flotile dospieť k patovej situácii s perzským loďstvom v Artemisium , ale nakoniec sa podarilo zničiť perzské loďstvo v bitke pri Salamise .  Mesto Skiatos bolo zničené Philipom V - Macedónci,  v roku 200 pnl.
V 1207 roku bratia Gyziovci, prišli na ostrov a postavili pevnosť Bourtzi, v malom benátskom štýle, veľmi podobný Bourtzi v Nafplio (viď Wikipediu), mal zabezpečiť a chrániť ich majetok pred pirátmi. Ale Bourtzi bolo neúčinné v ochrane obyvateľstva a v 14. storočí obyvatelia odišli s majetkom do starobylého mesta, mesto Kastro (grécke slovo pre hrad), ktorý sa nachádza na vysokej skale, s výhľadom na strmé útesy nad morom v najsevernejšej časti ostrova. Kastro - zostala jediná osada na ostrove až do konca gréckej vojny za nezávislosť , keď obyvatelia mesta sa presídlili do pôvodného mesta - terajšieho Skiatosu - kde stále zostáva.
Prvá vlajka Grécka bola vytvorená a vyzdvihnutá v kláštore Evangelistria na Skiathose v roku 1807. Niekoľko prominentných vojenských vodcov vrátane Theodoros Kolokotronis a Andreas Miaoulis) tu konzultovali, ako viesť povstanie, a zložili tu prísahu na tejto vlajke u miestneho biskupa.
Počas 19. storočia sa Skiathos stal dôležitým lodiarskym centrum v Egejskom mori v dôsledku hojnosti borovicových lesov na ostrove. Následkom toho borovicové lesy ostrova, boli takmer zničené. Dnes môžete obdivovať zostatky borovíc, ktoré sú skrátka úžasne krásne !
Moderný Skiathos - V roku 1964 bol Skiathos poverený  gréckou organizáciou Národného cestovného ruchu -  vytvoriť rozvojovú zónu pre cestovný ruch. Výsledkom tohto rozhodnutia sa do značnej miery zmenil ostrov, kvôli turisticky orientovaným stavebným projektom. Patrí medzi ne výstavba pobrežnej cesty od mesta Skiathos do letoviska Koukounaries. Ďalej to bola výstavba letiska  v roku 1984 a stavba prvého veľkého hotela pri Koukounaries pláži. Pozdĺž cesty okolo pobrežia bolo postavených mnoho hotelov. A tak sa ostrov stal významným turistickým cieľom.

Zaujímavosti ostrova Skiathos, letoviská a pláže

STREDISKO – Koukonaries
Koukounaries je najznámejšia pláž Skiathosu a je pokladaná za najlepšiu v Egejskom mori, pokiaľ nie v celom Stredomorí. Jej dĺžka je cez 700 metrov. Má tvar podkovy.
Má jemný zlatý piesok siahajúci až k tieňu stromov Koukounaries borovíc (dáždnik borovice).
Z hlavného mesta ide do Koukonaries (v sezóne) autobus každých 20 minút. Koukonaries leží neďaleko 26. (poslednej) zastávke autobusu. Vzdialenosť od hlavného mesta 15 km. Na pláži je množstvo lehátok, niekoľko taverien a bufetov. Využijete tu mnoho vodných športov.
STREDISKO – Agia Paraskevi
Približne 10 km od hlavného mesta. Má v okolí menšie hotelové objekty rodinného typu. Pláž so žltým pieskom a ako všade na Skiathose - plná krásy.
STREDISKO – Troulos
Pláž sa nachádza v okolí, ktoré vyzerá ako kopula. Troulos sa nachádza na južnom pobreží ostrova, 9 km od mesta Skiathos. Má kryštalickú vodu, bielo - zlatý piesok a vysoké borovice, ktoré poskytujú tieň pre návštevníkov. Je to organizovaná pláž s dáždnikmi, slnečnými terasami.  K dispozícii je tiež plavčík na dennej báze, zaisťuje bezpečnosť ľudí vo vode. Oblasť ponúka rôzne možnosti pre ubytovanie a mnoho taverien a jedální s občerstvením a studenými nápojmi. Troulos pláž bola ocenená Modrou vlajku za služby poskytované návštevníkom, skvelú organizáciu čistotu a kvalitu vody. Prírodné prostredie priťahuje stovky ľudí každoročne.  Pláž je ľahko dosiahnuteľná verejnou autobusovou dopravou, loďou, alebo autom či motorkou. Na Skiatose môžete peši počas dovolenkového pobytu prejsť celý ostrov.

Ďaľšie pláže

Banana beach
Severná strana ostrova pokračuje hneď za Koukonaries nádhernou plážou Banana beach - skôr sa volala Krassa. Svoje nové meno Banana dostala podľa oficiálne vyhlásenej nudistickej pláži - s názorným "vyzlečeným" banánom. Je na nej taverna, lehátka, prístupná je džípom či motorkou. Na pešo od poslednej autobusovej zastávky č. 26. asi 15 min šľapania.
Agia Eleni
Asi 2 km od Koukonaries. Príjemná - zaľúbite sa do nej hneď po prvej návšteve. Dĺžka cca 250 metrov. Žltý piesok. Taverna a lehátka.
Krifi Amos
Asi 3 km od Koukonaries. Po prašnej ceste vedúcej od poslednej autobusovej zastávky (Koukonaries) sa dostanete nad túto pláž. Po schodíkoch skĺznete o 80 metrov nižšie a ste na polkruhovej pieskovej pláži so vstupom po kameňoch. Je tam prítomná i malá taverna.
Oblasť MANDRAKI Patria sem tri pláže : toto miesto je Národným biotickým chráneným pásmom.
- Mandraki beach, Elias beach, Agistros.
Nájdete tu nádherné borovice. Pohľadom na ne vás napadne doba dinosaurov. Vysoké, od spodu osekané borovice, s nádhernou korunou na vrchole. Pláže sú pieskové a každá má malú tavernu. Veľkosťou je najväčšia Elias - cca 500 metrov dlhá. Ku všetkým sa dostanete po známej ceste od bus zastávky č. 26. Alebo od Koukonaries od Super Marketu. zástavka č. 24.
Mega Asselinos
Nádherná pláž severného pobrežia. Dostanete sa na ňu od pláže Agistros, alebo od letoviska Troulos - cca 5 km. Pláž je ohraničená skalami. Dlhá je cca 350 metrov s pozvoľným vstupom do vody. V blízkosti sú hotelíky s príjemným ubytovaním. Nad pravým okrajom pláže vo výške asi 80 metrov je prašná cesta ktorou sa dostanete na vyhliadku s menom Kaki Skala. Zastavením sa na tomto mieste vás čaká nádherná panoráma priestoru od pláže Elias beach až po pohorie pod starodávnym hlavným mestom Kastro. Oproti vidíte pobrežie grécka a ak je dobrá viditeľnosť - uvidíte i pobrežie polostrova Chalkidík. Pod vami sa skrýva pláž Ligaries a Kechria.
Ligaries a Kechria beach.
Obe pláže na seba nadväzujú. Oddeľuje ich len krátky skalný previs. Ligaria je spoly piesková spoly kamienková. dlhá cca 500 metrov. Nechýba tu taverna a lehátka - na pieskovej časti. Prístup po prašnej ceste od Koukonaries a taktiež od hlavného mesta Skiatos.
Lalaria a Kastro beach.
Toto sú dve atrakcie Skiathosu, na ktoré sa musíte pozrieť. Lalaria, prístupná "len" od mora a Castro beach - dostanete sa tam aj silnejšou motorkou, alebo autom. Následne si prešlapete asi 300 metrov a slníte sa. Castro vám ponúka zrúcaniny bývalého hlavného mesta. Obnovené sú tu tri domy. Jeden , ako kaplnka a ďalšie ako sa tu bývalo. Pod najvyšším bralom sa nachádza pláž na ktorej môžete stráviť pekný deň. Je tam prítomná i tavernička. Lalaria je úžasná pláž s bielym pieskom do mora sa tiahnucim bralom v ktorom je diera. - najviac fotená skala na severnom pobreží ostrova. Na obe tieto pláže sa dostanete loďou - najlepšie zakúpeným výletom od cestovnej kancelárie.
Ak však ste z tých odvážnejších , fyzicky vo veľmi dobrej kondícii, môžete sa vydať na turistickú pochôdzku po ostrove s výborným označením chodníkov a cestičiek pre turistov a absolvujte Kastro aj peši. Môžete si zabezpečiť i plateného sprievodcu.
Na Lalariu sa dá dostať zabudnutým chodníkom, ktorý teraz používajú len kozy a ovce. Je to veľmi nebezpečný pochod v dĺžke asi 2 km po zarastenej cestičke a potom lesom borovíc, pínii, kríkov a tráv a to najhoršie - pod nohami pohybujúcimi sa skalami, šotolinou, v asi 35 až 40 stupňovom uhle. Je tu nebezpečenstvo zosuvu kamenia a môžete utrpeť úraz. V horšom prípade sa uvolnené kamene dostanú až cez útes nad plážou Lalaria a môžu spôsobiť úraz ležiacim na pláži. Kamene letia dole až z výšky 80 a viac metrov. Popis cestičky radšej nezverejním. Turistika nad pláž Lalaria je hazard nielen so svojim zdravím, ale i so zdravým iných.
Lehouni beach
Prekrásna kamenistá pláž vtesnaná do 100 metrového zálivu medzi dvoma bralami. Dĺžka cca 70 metrov. Pôžitok si ľahnúť. Prístup od mesta Skiatos. Posledné 3 km po prašnej nerovnej ceste. Džípom, štvorkolkou alebo skúseným motorkárom. Prístup je možný i zo severnej strany po príšerne nerovnej ceste na mnohých miestach padajúcu do hĺbky pod 30 stupňovým uhlom.
Megas Gialos
Kamienková pláž dĺžky až 900 metrov. Prístup po dvoch "iba" chodníkoch každý o dĺžke asi 300 metrov. Neodporúča sa sem chodiť ľuďom s nadváhou, chorobami srdca. Je to preto, že výstup späť po chodníku je náročný. Nedokáže tam zísť ani terénna motorka. Pláž je pokrytá vyhladenými pkamienkami - ploskáčikmi, v ktorých je radosť ležať. Rozdelená je spadnutou skalou na dvoch miestach. Kto chce samotu, kľud a čistú prírodu - tak neváhajte. No skrátka - romantika.
Xanemas
Pláž na konci pristávacej dráhy. Kamienkovo piesková. Je vyhlásená ako nudistická pláž. Dostanete sa sem od hlavného mesta Skiatos, povedľa pristávacej dráhy pre lietadlá, cca 3km od mesta.

lalaria

Jazda autom.

Jazdí sa vpravo. Dodržujte rýchlosti. Bežne je v obciach 50 km/hod. Vždy majte zapnuté pásy. Polícia nepredvádza teror, ako je tomu u nás ! Žiadne bezdôvodné zastavovanie a okrádanie za to či máte lekárničku ružovú alebo zelenú ... Pravidelne kontrolujú z diaľky a sledujú premávku. Zväčša upozorňujú - ale ak predsa len prekračujete rýchlosť priveľa- sú neoblomní. Domáci jazdia akoby bez predpisov, ale je to len zdanie. Mnohí turisti, si zle vysvetlujú ich zatrúbenie - je to len upozornenie! Mnohí ich napodobujú a trúbia ani nevedia sami prečo ... Domáci zastavia hocikde, smerovky vidíte len občas. Nedajte sa však zlákať! Nerobte to isté! Oni sú doma a poznajú každý kút cesty. Ak si dovolíte to čo oni, stretnete sa s nevôľou nielen ich, ale i ostatných "inozemcov". A doplatíte na to Vy !
Na požičanie auta Vám stačí platný vodičský preukaz. Musíte vedieť v ktorom hotely príp. apartmánovom dome bývate, číslo izby. Zopár slov v angličtine o tom ako je auto poistené najlepšie plné poistenie (full insurance). A potom len vedieť zaradiť jednotku .... Benzín je vždy o niečo lacnejší ako u nás! Paradox - však? Pritom ho dovážajú na každý ostrov loďami. (žeby i Sovnaft bol na konci sveta ?)
Ak chcete zastaviť na ceste, kde sa Vám zdá byť pekný výhľad na scenériu krajiny - zastavte - ale bezpečne. Vždy dbajte aby sa aspoň jedno veľké auto popri Vás ešte "prešmyklo".
Pekný slnečný deň !