Pod pokrievkou :

A ako sa staráme o dom ? Na malé opravy a úpravy dom nezažil žiadnu revitalizáciu. Má pôvodné rozvody kúrenia , teplej a studenej vody.

www.yeyra.eu
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zloženie bytovky.

Je nás tu 40 rodín. Jedni takí iní onakí. Rozpory a roztržky - zahoďte ich za hlavu !

Jednoducho si neuvedomujete, že bývate v jednom dome a treba sa navzájom rešpektovať.

Chceš kričať - nuž krič - ale mysli, že to môže vadiť niekomu inému !

Chceš počúvať hlučne hudbu? - nuž počúvaj, ale nesťažuj sa, keď ťa bude rušiť ten čo kričí !

Uvedomte si to !

Vybrali ste si bytovku - dodržujte určité pravidlá!

Poznáte domový poriadok!? Nie?

Prečítajte si ho častejšie. Možno na niečo v ňom prídete.

 

 

 

 

 

 

 

 

DOM - VZNIK A HISTÓRIA

(23. apríl 2008)jk

Dom bol postavený v roku 1958. Je v tvare nízkeho "U" na strednej časti štvorposchodový a kraje sú trojposchodové. Situovaný je pozdĺžne od východu na západ. Rozlohu má 1330 metrov štvorcových. Dom nemá výťah. Má šikmú škridľovú strechu - 35 stupňovú. Krov je drevený - nezateplený. Múry sú z pálenej tehly, ktorá je omietnutá tzv. brizolitom, z južnej strany jemne oranžový, zo severnej biely brizolit, ktorý už teraz neuvidíte. Dom sa zateplil. Obyvatelia môžu vchádzať do svojich príbytkov piatimi vchodmi, umiestnenými na severnej strane. Dom tvorí spolu 40 bytov. Väčšinou trojizbových - 29, 8 dvojizbových od 56 do 81 metrov štvorcových, a 3 štvorizbové. Počas svojej histórie sa dom nijak zvlášť neinovoval. Klasické kúrenie na uhlie v každom byte zvlášť, sa nahradilo centrálnym ohrevom. Pribudol rozvod plynu a to bolo všetko.V roku 1995 sa vymenila škridľa na streche domu. Vymenili sa drevenné dvere na vchodoch za kovové - presklenené.

  Z histórie sídliska Píly.

Na podnet zákona o vlastníctve bytov sa aj obyvatelia tohoto domu rozhodli, založiť *Spoločenstvo Vlastníkov bytov*. Vlastníci si ho založili v roku 2001.

V roku 2004 sa spoločenstvo modernizovalo bytovými telefónmi s elektrickým vrátnikom. Natierali sa schodištia a zábradlia na schodiskách. V roku 2007 sa vymenili rýny na celom obvode domu a zapustili sa zábrany proti skĺznutiu snehu zo strechy. Vymenili sa krycie plechy na striežkach nad vchodmi. Následne sa zateplili chodby schodiska - výmenou starých nevyhovujúcich okien za plastové v počte 10 kusov.

V roku 2008 boli zbúrané komíny, ktoré už nevyhovovali súčastným normám a lepidlo medzi tehlami už ani nebolo. Plánovala sa prestavba ohrevu TUV, s pomocou solárneho predohravu vody. Avšak, aj napriek prednáškam a seminárom, prezentácii, neuspela snaha väčšiny a neprešlo hlasovanie. V roku 2009 vinou pravdepodobne mladistvých, vyhoreli kontajnery na separovaný odpad a tie svojim horením narušili omietku v rozlohe cca 10 metrov štvrcových. Narušili sa aj spoje na rýnach. Všetko bolo dané do pôvodneho stavu. Len na stene je pozostatok horenia - čierne sadze v omietke.

V roku 2010 sa vlastníci v rámci zatepľovania rozhodli vymeniť vchodové dvere, cez ktoré prefukovalo a boli i značne poškodené, za moderné hliníkové. Realizovalo sa v mesiaci jún.

Súčasnosť - január 2011

Dom stojí v pôvodnom obleku. Kvalitná práca na omietnutí múrov odoláva vplyvom počasia. I keď brizolit nájdete v každej obci na Slovemsku - v Prievidzi je to určitá "rarita" ?!

Obyvatelia si postupne menia drevenné okná za plastové. Prebiehajú drobné opravy na omietke v prízemí. Drobné opravy elektrických rozvodov. Dom často znie hlučným búchaním a vŕtaním, čo svedčí o tom, že vlastníci si prerábajú svoje bývanie. Aj osádka domu sa postupne mení. Prirodzeným odchodom, alebo zmenou bydliska.

Riešenia do budúcnosti.

Aj keď Slovensko je svojim situovaním v miernom pásme. Má všetky predpoklady na bezproblémové žitie a vynikajúci rast životnej úrovne svojho obyvateľstva, nieje to pravda. Svedčí to to neúčinnej reforme, neschopnosti, snáď vo väčšine chamtivosťou a len sabahrabaní kompetentných, či vlády a či nižšie postavených funkcii. Priemerná mzda je pod hlbokú úroveň "rovnako" vyspelých štátov. Niet peňazí na modernizáciu a pribudajúce zákony a vyhlášky nepomáhajú ale viac okrádajú vlastníkov vo svojich riešeniach.

V čom ? Existujú všetky možné i nemožné, povinné kontroly a to na súkromnom vlastníctve! V spoločných priestoroch platíme za elektrinu ako podnikatelia !!!

Zmení sa to s novou vládou? - "len čakaj zajac"

Zatrhnuté dotácie na slnečné kolektory - nuž veď by teplárenské firmy prišli o zisky a štát o dane ! To predsa "my" - nechceme !

Dom má nový šat - december 2012

V lete a jeseni 2011 dom získal na kráse zateplením fasády 100 mm šedým polystyrénom a 1,5 mm silikátovou omietkou. Od južnej strany je pôvodná farebnosť so zelenkavým soklom aj balkónmi. Od severnej skoro biela omietka prerušená šedými pásmi.

Na streche sa udomácnilo 40 ks solárnych panelov a pod nimi v pivničných priestoroch plynová kotolňa so 4 ks kondenzačnými kotlami Wolf CGB 50.