Pod pokrievkou :

Dom stojí na tomto svete už 51 rokov. Má za sebou málo opráv, rekonštrukcii a preto by hádam bolo načase ho trocha osviežiť , prehladiť a pozrieť sa mu na pazúriky, ako to s ním vyzerá a akože, ... či nám bude slúžiť ešte nejaký ten rôčik ... ... spravili sme si diagnostiku, spravili sme si termosnímky... Presvedčili sme sa, že do domu nám zateká od pivníc a riešime to? Všetci zatiaľ skonštatovali, že voda sa vysušila a nohy si už v pivnici neomočíme! ... ale dokedy - susedia?

Správne by bolo začať čo najskôr a neotálať! ... keď už bude neskoro - čo potom?!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zloženie bytovky.

Je nás tu 40 rodín. Jedni takí iní onakí. Rozpory a roztržky - zahoďte ich za hlavu !

Jednoducho si neuvedomujete, že bývate v jednom dome a treba sa navzájom rešpektovať.

Chceš kričať - nuž krič - ale mysli, že to môže vadiť niekomu inému !

Chceš počúvať hlučne hudbu? - nuž počúvaj, ale nesťažuj sa, keď ťa bude rušiť ten čo kričí !

Uvedomte si to !

Vybrali ste si bytovku - dodržujte určité pravidlá!

Poznáte domový poriadok!? Nie?

Prečítajte si ho častejšie. Možno na niečo v ňom prídete.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktuálne !

Prispievať môžete cez mail admina: a@yeyra.eu
- 1 - 2 - 3 - 4 - 5
< staršie .... novšie >

Zateplenie a Stavba plynovej kotolne.

(23. apríl 2011) Ako to už chodí v našom slovenskom hornonitrianskom kraji, bežní ľudia zarábajú stále menej a štát pýta stále viac.
Kam sa všetky tie peniaze stratia vie len ten, kto ich preberá …
Ale k veci. Už roky ľudia nadávajú na tzv. odpadové teplo z ENO, ktorým sa vykuruje mesto Nováky aj naše mesto - Prievidza
V čase keď mzda stagnuje až klesá a teda aj náklady na ťažbu uhlia sa znižujú, už len tým, že baníci po vyťažení sloja, výstuž nenechajú v štôlni, ale ho rozoberú a vystužia inú časť ťažby, ceny horúcej vody z ENO rastú úžasnym tempom nahor. Alebo len vďaka politickým stranám, ktoré sú pri moci, sa cez tieto firmy najlepšie "obšťastňujú" tí "najmilší" ??? Preto : NEVOĽTE ICH - už nikdy !

Práve zástupca terajšej politickej strany pri moci, vo firme dodávateľa tepla, vyvíja silné a nezmyselné argumentácie proti našemu odpojeniu. Nerešpektuje oficialny súhlas mesta Prievidza a pokúša sa o to, čo tu bolo pred 21 rokmi ... Ten človek žije duchom v dobe Stalina a koná presne tak ...


Naše SVB sa preto dlhosiahlymi diskusiami rozhodlo konať v smere osamostatnenia sa od drahého zdroja tepla. Veď už nám vychádza, že len spálením bankoviek, teda sumy, ktorú zaplatíme za dodané teplo by sme získali viac energie, ako nám je dodané! Kde je rentabilita ?

V novembri 2010 sa po niekoľkych prezentáciach schválilo vypracovanie projektu na revitalizáciu našeho domu.
Projekt vypracovala firma DK atelier s.r.o. z Dolného Kubína.
Zahŕňal zateplenie obvodového plášťa, stropu, výmeny stupačiek TUV, stavbu vlastnej plynovej kotolne, žiadosť na dotáciu na systémové poruchy – nás sa to týka len balkónov.
Na žiadosť o dotáciu sme sa ihneď vrhli.
Po dlhosiahlych vybavovaniach v našom demokratickom štátiku sme získali dojem, že všetky tie žiadosti a prosby sú len a len na odstrašenie záujemcov o dotácie. Celé to je, ako maškaráda. Žiadosť podáte už totálne vyčerpaný, ale dotáciu určite nedostanete.
Zistíte, že štát na vás zase len zarobil. Ale nič vám nedal.

V januári sa prostredníctvom našeho správcu podala žiadosť o odpojenie od systému PTH a.s. , stým, že budeme odoberať teplo až do napojenia nového systému.
Zároveň sme podali žiadosť mestu o odpojenie, ktorú sme aj kladne vybavili.
Nasledovali stretnutia so zástupcami PTH a.s. , kde nás samozrejme odhovárali od „nezmyselného“ kroku. Na našu ponuku o dohode – že budeme platiť len za odobraté (spotrebované) teplo – nesúhlasili.
Preto sme v mesiaci marec, podali prostredníctvom internetového portálu 123Dopyt ponuku na realizáciu zateplenia a stavbu vlastnej plynovej kotolne.
Prihlásilo sa do súťaže, celkove 21 záujemcov, buď len na stavbu kotolne so solárom, alebo len zateplenie, alebo za komplexné riešenie.
Zoznam prihlásených do súťaže nájdete TU …
Sú tam odkazy na ich internetové stránky a krátke info. Tak klikni predsa SEM ! … sú tam všetci. (jk)

___________________________________________________________

Mesiac apríl.
Rozhodujúci deň, keď sa uzavrelo prijímanie prihlášok do súťaže bol 21. apríl 2011.
Už počas dní, keď chodili jednotlivé ponuky sme diskutovali o cene a zároveň prijímali vážnych záujemcov o realizáciu.
Navzájom se sa informovali a diskutovali o technických veciach.
Aj tu sme zistili rôzne názory.
Laici sa pomaly stávali skúsenejšími.
A to je výhoda súťaže!
Stane sa z vás čiastočný odborník a vyhnete sa hlavne firmám, ktoré sa do súťaže prihlásia a majú chabé znalosti nielen o stavbárčine, ale o zateplení vôbec – i takých sme mali.
Poďakovanie patrí firmám, ktoré nám urobili prezentácie a dali nám množstvo informácii.

Pani Havranovej, pánovi Očkovi, pánovi Kapalovi, pánovi Majtánovi, pánovi Fuljerovi, pánovi Škodovi, pánovi Hanzelovi, pánovi Mončekovi, pánovi Lehockému a iným !
Na našej stránke preto budú mať svoje miesto. (jk)

___________________________________________________________

Výmena pivničných okien

(10. február 2011) A sme zase o niečo teplejší. V rámci zatepľovania sme na internetovom portáli 123Dopyt zadali ponuku na výmenu 98 pivničných okien - 56x56 cm. Stala sa úžasná vec. Prihlásilo sa celkovo 78 firiem!

V cenových reláciach od 4 500 € do 12 400 € sme dostali ponuky zo Slovenska, Českej republiky, Poľska. Keďže certifikáciu majú všetci výrobcovia okien, náš záujem viedol smerom ku kvalite, skúsenosti, preferenciám a cene. Jednoznačne vyhrala firma z južného Slovenska - z Tornale. Jedná sa o firmu GemerMont. V cene 5 450 € nám dodala okná Iglo 5 v "A" kvalite s izolačným dvojsklom a kovaním "Maco"

Jednoznačne firmu doporučujeme každému spoločenstvu vlastníkov po celom Slovensku. Je totiž načase pretrhnúť šnúru "drahých" firiem, o aké v tomto našom regióne nie je núdza. Snáď to pomôže celkovému znižovaniu cien. Veď výroba PVC profilov je úžasne lacná. A dodávatelia stále nepoznajú nasýtenosť ...

Sme výsostne spokojní s prácou, prevedením, a úprimným prístupom. Ďakujeme ! (jk)

___________________________________________________________

Stavba obytného domu

(6. január 2011) Dostali sme nemilú správu, že na našom dvore pred domom sa bude stavať 5 poschodová bytovka. Nuž čo je na tom zvláštne ? Nič - vznikla by lacná stavba. Všade sú inžinierske siete.

Takže sme do toho "obuli". Zorganizovala sa petícia a výsledkom bolo uznesenie s týmto textom :

Na zelenej lúke nášho dvora pred domom F. Madvu 331 sa má stavať 5 poschodová bytovka.
Áno, je tu vybudovaná infraštruktúra,  Stavba je tým lacnejšia. Avšak je to  rozhodnutie proti vôli väčšiny. Je to vôbec potrebné ? V okrese sa nebudujú žiadne pracovné možnosti. Skôr naopak, je ich stále menej. Pre koho je to potom výhodné ?
Ekológovia a zástanci globálneho oteplenia poukazujú na nezmyselné  zabetónovanie miest . Vznikajú tým obrovské plochy  bez zelene. Produkuje sa tým  množstvo tepelnej energie, ktoré  prehrieva  klímu zeme.
Následne  sa vytvára v ovzduší množstvo vodných pár a tie padnú - kde inam - len na betónové sídlisko a na svete sú záplavy.
Na jedinečnom dvore, stavať niečo, čo spôsobuje ekologické katastrofy , psychické problémy , nevôľu a odpor  tým vzniká naša odozva : žiadame zrušiť stavbu bytovky na dvore pred domom F. Madvu 331
Že deti nebudú môcť vykročiť z domu bez toho aby ich ohrozovalo auto, že starší ľudia si nebudú môcť sadnúť pod strom na lavičku v aspom trocha zelenom prostredí - to nikoho nezaujíma ?
Keby mesto investovalo do  zasadenia viac listnatých stromov na tejto ploche, to by sme privítali s úctou a srdečným pochopením.
Keby mesto  vsadilo na plochu lavičky a malé detské ihrisko – uvítali by sme to.
Sme jednoznačne proti stavbe.
Týmto žiadame písomný doklad o zamietnutí  stavať na tejto ploche aj v budúcnosti - pokiaľ budú stáť terajšie domy v svojom rozložení !

Pomohlo to! Vďaka novej primátorke - JUDr. Macháčkovej - ďakujeme veľmi pekne, pani doktorka. (jk)

_______________________________________________________

Dane a vyberači daní

(4.december 2010) Stalo sa vám, že ste, pre pracovné zaneprázdnenie pozabudli podať tzv. Prehľad zrazených dávok z odmien za pracovnú činnosť na spoločných priestoroch domu?

Nuž vedzte, že mne áno. Viete, ako reagujú na Slovensku policajti, keď máte lekárničku inej farby ako máte mať.... Normálne sa ide zrútiť svet a bude koniec sveta. Pokuta na slovenské pomery, za tak absurdnú vec je unikát. Presne tak reagujú i "vyberači daní" Môžete odvádzať daň aj neviem ako poctivo - i za centové práce ... avšak to nie je dôležité. Dôležité je podať v termíne papier, ktorý slúži na to, aby ho kompetentný spracoval a presvedčil sa či ste napísali pravdu oproti tomu, čo ste odviedli z účtu. Beda ! Zmeškal som termín. Dobrovoľne som šiel na dotyčný úrad (o 6 dní neskôr) a dostal som pokutu 66,38 €. SVB sú neziskové organizácie a fond opráv si tvoria z už zdanených prostriedkov. Fond sa vždy použije len na opravy domu ! Nie je z toho zárobok - dokonca i banka si za to, že má naše peniaze berie ďalšie peniaze. A je ich kôli tomu stále menej - paradox ?! A predsa sa nájde vydriduch, ktorý vás okradne, za taký nezmysel ako je papier !

Okrádanie neziskových SVB je absurdita. Následne znemožňuje opravy, rekonštrukcie. Nehľadá tých, ktorí dane neodvádzajú i keď o nich vedia. Ľudstvo sa od čias dávnych nezmenilo. Doby boli lepšie, pre "bežných", boli i horšie (teraz). Avšak najdôležitejšie by bolo, keby už konečne vládli počítače. Viete, akoby klesli dane - milionkrát nadol ! Spotreba vlád je neúnosná ! Tí ľudia absolútne nič neprodukujú - len spotrebovávajú.

Príklad okrádania dáva všetkým politická mafia. Predražené tendre, fiktívne ceny za niečo úplne lacného. Ale viete, prečo nik nikoho netrestá? - lebo je to na papieri ! Nejde o cenu a rozkrádanie, ale aby ste to mali napísané na formuláry a je všetko OK. Nech "žije" zdieranie a papierovanie daní v demokracii! Čo po skutočnostiach. Takýmto spôsobom vedenia ekonomiky bude Slovensko onedlho tam, kde je teraz Grécko. Tvorba tovaru, ktorí produkuje peniaze, klesá ale tvorba fiktívnych a špekulatívnych operácii stúpa - ničím nekryté - len papierom ... Administratívy je obrovské množstvo a majú obrovské platy. ZA ČO ? (jk)

________________________________________________________

Poplatky za smeti

(17.november 2010). Práve som dostal výhražný doporučený list, že nemám uhradenú určitú čiastku za smeti. Viete, mám v banke trvalý príkaz a posledná splátka je naplánovaná na posledné dni novembra. S manželkou žijeme z jedného robotníckeho platu a splátkami sa snažíme vykriť nehorázne vysoké poplatky za čokoľvek v tomto štáte. Veď to poznáte sami.

Ale k veci. Ak sa vám poplatky zvyšujú každý rok o obrovskú sumu, hovoríte si - veď plat mi ide nadol - ako môžem produkovať viac smetí??? A iný dôvod ! Máme len jeden žalúdok a teda logicky nemôžeme (všetci) kupovať viac potravín aby sme produkovali viac odpadu - nezmestí sa nám do toho našeho tela viac ... - tak prečo rastú poplatky do výšav??? Smeti vozí jedno - dve autá? Pracovníci majú porovnateľné platy, ako všetci iní robotníci, už roky dozadu. Ceny sa vždy (teda v normálnej ekonomike) odvíjajú od nákladov za prácu, plus servis za autá a servis kontajnerov. Smetisko si peniaze nepýta! Alebo áno? Vlastníctvo pozemku ? AHA! Takže niekto si balí vrecko len preto, že vlastní pozemok a chce byť milionár? V takom prípade, prečo nie sú zákony na postih chamtivosti? Prečo sa bremeno chamtivosti prenáša na poplatníkov?

Prečo nie sú poplatky za skutočné množstvá smetí? Naša rodina už desaťročia triedi papier a iné veci. Papier sme nosili do zberných surovín, teraz do kontajnera na to určeného. V čom sa nám to vracia späť? Nuž tým, že viac a viac platíme (jk)

_________________________________________________________

A máme schválné vypracovanie projektu

(8. novembra 2010). Na zhromaždení vlastníkov sme odhlasovali vypracovanie projektu na zateplenie, vlastnú kotolňu, výmenu rozvodov TUV a k tomu prislúchajúce požiadavky. (jk)

_________________________________________________________

(1.november 2010). Je november 2010 a my sa chystáme vytvoriť svoju novú kotolňu. Mala by fungovať na zemný plyn. Na streche budú pravdepodobne umiestnené solárne kolektory v počte 32 až 40 kusov. Dohrievanie by malo fungovať s plynovými kondenzačnými kotlami. Keby sa kompetentní postarali o to aby sme mali v Prievidzi k dispozícii biomasu - kúrime s produktom z nej. Zatiaľ budeme používať zemný plyn. Kotlov by malo byť cca 5 kusov, od najnižšieho výkonu po najvyšší

4. novembra bude zhromaždenie vlastníkov, na ktorom rozhodneme, aký typ kotolne budeme realizovať. Dlhé roky nás zásobuje teplom prievidzská firma PTH a.s. ktorá nám účtuje ceny, z ktorých nie sme nadšení. V bytoch je chladno a ročné vyučtovanie naznačuje akoby sme sa utápali v trenírkových teplotách. (jk)

_____________________________________________________

Solárne panely

(6.október 2010). Slnko. Tento zdroj tepla je nepredstaviteľne nevyčerpateľný. Zásobuje matičku Zem už miliardy rokov a my ho využívame len na opaľovanie sa v letných mesiacoch. Nuž prebuďme sa a zoberme rozum do hrsti - keď ho nevieme využiť v hlave ! Slnko nám predohreje vodu po celý rok. V zimnom období nám dodá z jedného solárneho panela v priemere 2 - 3 kWh energie a v lete to je až 8 kWh. V počte 40 ks to predstavuje v letných mesiacoch viac ako 300 kWh. to znamená - pokryje veškerú spotrebu teplej vody minimálne po dobu 3 mesiacov. Ešte váhate ? Urobte niečo pre ekológiu. V blízkosti našeho bývania máme tepelnú elektráreň a tá nechrllí do ovzdušia žiadne príjemné vône a zdraviu prospešné látky, ale niečo z Mendelejovej chemickej tabuľky prvkov v miestach označených červenou farbou ! (jk)

Prezrite si PDF o solárnych paneloch. Na čo slúžia, ako ich umiestniť a používať. ... TU! Prečo nesiahnuť po tomto zdroji tepla, keď všade je množstvo iných "ludí", ktorí žijú len pre to, aby vás obrali i o to posledné ... a pritom nič do toho nevložia ... Slnko je tu pre nás. A keby ho chcel niekto spoplatniť - vysmejte sa mu !

Stránka producenta a realizátora (klikni na text)

________________________________________________________

Naše spotreby tepla a TUV

(20.september 2010). A ...TU si prezrite naše spotreby tepla a TUV za roky 2000 až 2006. Spotreba vody klesá ... Prečo? Nuž kôli cene! Tá neustále rastie ... a snáď si nemyslíte, že kôli tomu, že ju tzv. vlastníci, vyrábajú v nejakom podniku. Na Zemi je odjakživa, nik ju nevyrába, ani nijak zvlášť neupravuje, aby to stálo tie peniaze, čo za ňu platíme. A predsa sa zdražuje i viac krát do roka. Nuž vedzte, že to je len pažravosť! Zdroj tepla - z tepelnej elektrárne bol "kedysi" odpad. Dnes je to nekonečný beznámahový zisk. Viete koľko zaplatia všetci užívatelia tejto "suroviny" za rok ? Je to cifra , za ktorú by si bežne nasýtení ľudia dovolili, aby v tej rúre cirkulovalo tekuté striebro. (jk)

PTH vraj chce terajšie vykurovanie pomocou - "odpadového" tepla nahradiť stavbou plynových kotolní na mieste spotreby. To znamená - chcú robiť to, čo si chceme urobiť samy. Rozdiel je samozrejme v cene. Nás kúrenie bude stáť plyn s drobnými poplatkami za revízie zariadenia. Pre PTH samo sebou, budeme musieť platiť za iné "réžie" (Výmenu zariadenia v budúcnosti, ale hlavne za platy a servis firmy). Ako budú kompetentní pristupovať k schvaľovaniu vlastnej kotolne? To je otázka? V štáte, kde korupcia je na dennom poriadku a to čo platí pre kamarátwa neplatí pre neznámeho, ... to bude asi ťažký oriešok ...

Preto táto stránka zverejní každé špekulovanie a všetky dôvody neschválenia ekologického zariadenia. (jk)

___________________________________________________________

Čo nás čaká a čo neminie

(10. september 2010). Vážení, viete ako "zareagujú poplatky" za tzv. dažďovú vodu a tzv. čističky odpadových vôd, na záplavy, ktoré boli v auguste 2010 v Prievidzi? - nuž zbadáte to v ročnom vyučtovaní ! A vedzte, že oni tu vodu vtedy nečistili - voda prešla čističkou tak, že všetci boli radi, že čistička zostala celá. V tomto štáte to bude len ďalší dôvod, ako zdražiť nepredstaviteľne drahú vodu v prepočte na zárobky. Sme pritom jedným zo štátov, ktoré majú zásoby vody v závidenia hodnom stave. A určite nie kôli tomu, že je tak drahá ... (jk)

_______________

- 1 - 2 - 3 - 4 - 5
< staršie .... novšie >